از موشک‌های یمن تا موزه لوور ابوظبی-آیا امارات به‌دنبال تعامل فرهنگی با غرب است؟-رسانه انقلاب

از موشک‌های یمن تا موزه لوور ابوظبی

آیا موزه لوور ابوظبی در جهت تعامل فرهنگی اسلام و غرب است؟

نویسنده: حمید صنیعی منش
آیا موزه لوور ابوظبی در جهت تعامل فرهنگی اسلام و غرب است؟

جزیره‌های شیخ نشین پایین خلیج فارس از حیث توسعه یافتگی بدون شک در حال پیشتازی هستند. از ساخت بزرگترین برج‌های مجلل تا اتوبان‌ها، هتل‌ها، مراکز خرید، پارک‌ها و… . گرچه آنان جز پمپاژ دینار، درهم و دلار در این میان هیچ نقش دیگری نداشتند، نمی‌توانستند تاثیر مهم هنر و سرگرمی را نادیده بگیرند. لذا ساخت سینما و گالری‌ها و سالن‌های ارکستر را نیز در دستور کار خود قرار دادند. اما این تمام ماجرا نیست.

شیوخ عرب در مسیر توسعه یافتگی متوجه این حقیقت شدند که بیشتر از هر بخش دیگر، عمران و اقتصاد را دنبال کردند و جذب توریست نیز غالبا بخاطر صحراگردی، کازینوها و تفریحاتی از این دست است.

اما این همه گردش مالی فقط نباید به چهار میلیون نفر توریست در سال، آن هم به طور اخص از خاورمیانه محدود شود، بلکه باید بتواند با ورود در زمینه توسعه فرهنگی نقش دیگری را ایفا کند. اما چگونه و با چه مصالحی؟

اماراتی‌ها نه استودیوی سینمایی خاصی دارند و نه تا به‌حال توان و خلاقیتی در حوزه فیلم سازی از خود نشان داده‌اند. در تاریخ هنر جهان امارات متحده عربی تقریبا جزو کمرنگ‌ترین کشورهای دنیا است. لذا آنان همانگونه که پمپاژ پول را در زمینه توسعه عمران و شهرسازی بکار گرفتند یکبار دیگر از همین شیوه در هنر و فرهنگ استفاده کردند و برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ و بعد در سال ۲۰۰۷ بین فستیوال‌های سینمایی اعراب مانند مصر، سوریه و مراکش سرآمد شد. حضور تام کروز در این فستیوال ابوظبی بعلت افتتاح فیلم ماموریت غیر ممکن: پروتکل روح که از نمای بیرونی برج خلیفه بالا می‌رود جنجال رسانه‌ای به‌پا کرد.

آیا موزه لوور ابوظبی در جهت تعامل فرهنگی اسلام و غرب است؟

تام کروز در کنار شیخ محمد بن راشد حاکم دبی در افتتاح فیلم ماموریت غیر ممکن

این جشنواره‌ها اگرچه تلاش دارند تا بتوانند جایی برای فرهنگ عرب باز کنند و در مقام یک جشنواره ملی و بومی جلوه‌گر باشند، اما نماینده عناصر و تفکر فکری و فرهنگی جشنواره‌های سینمایی اروپایی و آمریکایی شدند. اتفاقی که تقریبا برای جشنوراه فیلم فجر نیز به مرور زمان افتاد. اختصاص بخش کارگردانان زن عرب شاید نشان‌دهنده تفکر برجسته زن‌سالاری در این جشنواره‌ها باشد، خصوصا اینکه دو چهره همیشه در صحنه فمینیسم ایرانی یعنی نیکی کریمی و گلشیفته فراهانی در آنان حضور رسمی به عنوان داور و چهره تاثیر گذار داشتند.

این جشنواره‌ها با کمک هالیوود و جریان‌های اصلی فیلمسازی در غرب به صورت بین‌المللی فعالیت می‌کنند و بیشتر محلی برای تجمع توریست‌ها، هنرمندان و سیاستگذاران فرهنگی و هنری غرب می‌شود. نقش خود عرب‌های خلیج‌نشین در این میان بسیار کمتر از چیزی است که تصور می‌شود. این واقعیتی است که رادیو فردا به آن اذعان دارد نه کیهان!: این جشنواره با وجود نوپا بودن، از طریق جذب هنرپیشگان و کارگردانان مشهور هالیوود و بالیوود، موفق شده‌ است مورد توجه قرار گیرد. نیل استفان نویسنده و طراح بازی آمریکایی مدیر جشنوراه دبی است.

پس شیوخ توانستد با حمایت و کمک فکری و حمایت‌های معنوی هالیوود و غرب فستیوال مورد علاقه خود را راه اندازی کنند و بر جذب بیشتر توریست و کج کردن نگاه مسافران و مهاجران به سمت امارت متحده عربی موفق شوند.

تمام تلاش آنان برای این جذب به میزان ۴ میلیون نفر در کل سال ۲۰۱۶ رسید. رقمی که برای دبی و ابوظبی بسیار کمتر از چیزی بود که انتظار آن را داشتند، ناگفته نماند که حضور بازیگران و هنرمندان هالیوودی نیز کم‌کم رنگ باخت و بیشتر جای خود را به بالیوودی‌ها و عرب‌های مصر و لبنان داد.

این موضوع بار دیگر آنان را به فکر فرو برد که به چه عامل دیگری می‌توان دست زد تا توریست و علاقه‌مندان هنر و فرهنگ را راهی جزیره اعراب کند؟

موزه لوور ابوظبی شاید اولین موزه گالری بزرگ امارات باشد که در آن چندین هزار تابلو و اثر هنری گردآوری شده است تا بتواند بیشتر از آنکه تاثیر مهمی در منطقه از نظر فرهنگی و هنری داشته باشد، در جذب توریست موفق گردد. این موزه توسط ژان نوول فرانسوی طراحی شده و معادل یک میلیارد و سیصد میلیون دلار هزینه برداشته است.

اما در یک موزه-گالری چه چیزی جز تابلوهای هنرمندان یک کشور باید به دیوار زد؟ مشکل دقیقا اینجا است که امارات متحده عربی هیچ‌گونه هویت هنری و فرهنگی ندارد که بخواهد تابلوی نقاشی یا آثاری در زمینه تجسمی داشته باشد. لذا دست‌آوردهای هنری یک کشور دیگر باید مسافران هنری و سفیران فرهنگی باشند. اینجا بود که فرانسه، کشور جناب لوور پرچمدار این حرکت شد و موزه لوور ابوظبی چند روز پیش توسط رئیس جمهور فرانسه افتتاح شد.

این اقدام امارات به امید جذب بیشتر توریست و بدست آوردن دلار و دینار بیشتر می‌توانست به جای خودشیرینی برای تمدن غرب محلی باشد به عنوان بزرگترین موزه جهان اسلام که در آن، گالری نسخه‌های خطی قرآن، نگارگری‌ها و آثار تجمسی هنرمندان عرب و عجم مسلمان گردآوری شود. البته این موضوع به اندازه پشیزی برای شیوخ جاهل مدرن عرب ارزش نداشته و ندارد، آنچه برای آنان مهم است ثروت بیشتر و لذات بیشتر است.

در هر صورت افتتاح لوور ابوظبی، جشنواره دبی و ارکسترها و سمفونی‌های غربی در جزایر شیخ نشین حاشیه خلیج فارس، حرکتی تمدنی به عنوان تعامل فکری و فرهنگی بین غرب و اسلام نیست. اگرچه شعارهای فستیوال‌های فیلم دبی همین است و تلاش می‌کنند با احضار داوران مصری، ایرانی یا آفریقایی هویت اسلامی یا خاورمیانه‌ای به آن ببخشند اما حقیقت آن است که تمام این شلوغ کاری‌ها یک بازی بچه‌گانه برای درآمد، بسط قدرت بیشتر و ایجاد محل حیات مستمر آمریکا و اروپا در خاورمیانه و تلاش هرچه بیشتر اعراب برای بیرون آمدن از صورت عربی و تشابه به فرهنگ غرب در ظاهر تمدن است.

محمد بن راشد در رویال اسکورت انگلیس همراه خانواده خود

محمد بن راشد در رویال اسکورت انگلیس همراه خانواده خود

بالا رفتن تام کروز از برج خلیفه دبی با تیپ اسپورت آمریکایی‌اش از یکطرف و حضور محمد بن راشد حاکم دبی و نخست وزیر امارات متحده عربی در رویال اسکورت بریتانیای کبیر! برای اسب سواری با نشانه افتخاری ملکه انگلیس در لباس رسمی و کلاسیک انگلیس همراه همسر و دخترش در همچین تیپ و ظاهری نشان از خاک‌مال کردن شیوخ پول‌پرست غرب‌زده دارد تا زر و زیور سالانه بدست آوردند.

پولی که توسط این شیوخ پارو می‌شود و قدرالسهمش در تولید موشک برای روانه شدن بر سر کودکان یمنی به حساب ریاض وارد می‌شود. حال هرچه که باشد معتقدم امیدوارم تیتر کیهان روزی محقق شود و موشک‌های انصارالله یمن بر دبی و لوور ابوظبی فرود آید.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top