داغ‌تر از سلاح گرم - بررسی بازی رایانه‌ای گیتار هیرو (guitar hero) - رسانه انقلاب

داغ‌تر از سلاح گرم

بررسی بازی رایانه‌ای قهرمان گیتار (guitar hero)

نویسنده: هادی مهرجو
گیتار هیرو-داغ تر از سلاح گرم

رسانه انقلاب: هنر چیست و چرا انسان‌‌ها در طول تاریخ آن را ستایش کرده‌اند؟ هنر یک نوع زبان است. زبانی که بشر با آگاهی از قواعدش به مفاهیمی پی می‌برد، که هیچ چیزی قادر به بیانش نیست. هنر زبانیست که انسان را از پوسته زندگی به عمق آن می‌برد و ماهیت واقعی جهان هستی و پدیده‌هایش را آشکار می‌کند. زبان احساس همواره با نفوذتر و قدرتمندتر از زبان منطق با روح بشر سخن گفته و نور حقیقت را بر قلب او تابانده است. نقاشی، شعر، موسیقی، سینما و هنرهای دیگر به خوبی از دریچه‌های ارتباطی روح انسان با جهان خارج مطلعند و با باز کردن این دریچه‌ها بر قلب و جان او راه می‌یابند؛ اما این زبان همیشه برای بیان روشنی‌ها به کار گرفته نشده و گاهی اوقات بالاخص در دنیای امروز برای پرده‌برداری از پلیدی‌ها و چیرگی تاریکی‌ها بر روح آدمی مورد استفاده قرار گرفته است.
حتماً تا به حال شنیده‌اید که موسیقی بی‌پرده‌ترین هنر است، چرا که در میان شش هم کلاسی دیگرش که مجموعاً آنها را با نام هنرهای هفت‌گانه یاد می‌کنند، کمترین اشتراک را با قسمت منطق ذهن آدمی دارد. حتی سطحی‌ترین نقاشی‌ها نیازمند اندکی تأمل برای پی بردن به جان مطلب هستند؛ اما موسیقی زبان احساس است. نت‌های آن حامل مفاهیمی هستند که تمامی انسان ها با هر ملیتی آن را درک می‌کنند. در کنار هم قرار گرفتن نت‌ها می‌توانند احساس شادی و غم، امید و یاس، خشم و صبر، عشق و نفرت، آرامش و اضطراب، بخشش و انتقام را به او القا کنند و حتی سعادت و شقاوتش را با او در میان بگذارند.
موسیقی را می‌توانیم به مانند شمشیری دو لبه تشبیه کنیم. یک لبه آن انرژی‌ها و روحیات منفی انسان را پاک می‌کند و لبه دیگر، احساسات، اعتقادات و بنیان فکری فرد را از بین می‌برد. به مرور زمان، محتوای غنی و آوای دلنشین موسیقی کمرنگ شده و بدعت‌های نامتعارف امروزی جایشان را پر کرده‌اند. موسیقی متال، رپ، راک و پاپ محصول همین تغییرات هستند. نسل امروز از رحم مادر با موسیقی رشد می‌کند و تحت تاثیرات آن، احساسات و روحیاتشان شکل می‌گیرد. بسیاری از معزلات و ناهنجاری‌هایی که شاید شبیهشان در گذشته وجود نداشته متأثر از رواج موسیقی‌های مخرب امروزیست.
سری بازی‌های محبوب «گیتار هیرو»، سبک جدیدی از بازی‌های رایانه‌ای، که به بازی‌های ریتمیک مشهورند، ر‌ا وارد عرصه بازی‌ها کرد. در بازی‌های ریتمیک، بازی کننده بر اساس موسیقی، در موقعیت‌های خاصی که غالباً ضرب آهنگ‌ها و نت‌های ملودی اصلی هستند، اکشن‌های مربوط را انجام می‌دهد. در بازی «گیتار هیرو»، همان طور که از ترجمه اسمش پیداست؛ مخاطب ماموریت دارد تا قهرمان نواختن گیتار شود. روند بازی به این صورت است که در هر مرحله، بازی کننده موظف به نواختن آلبومی است که معمولاً پنج الی هشت آهنگ دارد. نحوه نواختن گیتار به این شکل است که برد فرد گیتار یا همان سیم‌های شش گانه‌اش (که در گیتار هیرو پنج سیم هستند) روبروی مخاطب قرار می‌گیرد. هر کدام از سیم‌ها با رنگی خاص مشخص شده اند. با شروع موسیقی، بخشی از نت های آهنگ، به صورت دایره‌های رنگی وارد برد می‌شوند و بازی کننده باید در زمان نواخته شدن نت‌ها، سیم مربوط را توسط فشردن کلید مختص به آن بلرزاند. این عمل آن قدر جالب شبیه سازی شده که مخاطب احساس می‌کند، خود اوست که آهنگ را می‌نوازد و غرق این لذت می‌شود. شاید ساعت‌ها آهنگی را مرور کند تا تبحر لازم برای نواختنش روی سن را پیدا کند. بدین ترتیب فرد بازی کننده مداوماً خود را غرق در موسیقی‌های بازی می‌کند و ناخود آگاه تسلیم احساساتی است که به طبع آن در وجودش شکل می‌گیرند.
فاجعه اینجاست که آهنگ‌های انتخاب شده برای سری بازی‌های «گیتار هیرو»، اکثراً راک و متال‌های مخرب و سرسام آوری هستند که شنونده را وارد حالتی خلسه‌وار و نیمه جنون می‌کنند، چه برسد به نوازنده!
ماجرای بازی تنها به اینجا ختم نمی‌شود. بازی کننده در ابتدا کاراکترش را از میان نوازندهای عجیب و غریب و بد ظاهر متال انتخاب می‌کند و با پیشرفت در بازی و اجرای کنسرت‌های مختلف، درآمد زیادی کسب می‌کند. سپس در آمد حاصل را خرج خرید گیتار‌های متنوع، آلبوم‌های جدید موسیقی و لباس‌ها و مدل‌های آرایشی فوق متال می‌کند. این شیوه (Character Customization) از روش‌های متداول ایجاد انگیزه در مخاطب، برای ادامه دادن بازی است. می‌توان گفت، شرکت سازنده بسیاری از تکنیک‌های فنی در جذب مخاطب را به کار برده است. بازی کننده‌ای که ممکن است ذره‌ای آشنایی با موسیقی متال و برخی دیگر از مظاهر فرهنگ منحط غربی نداشته باشد، با ورود به دنیای «گیتار هیرو»، در معرض بسیاری از موسیقی‌های مخرب و مضامین منحرف آنها قرار می‌گیرد و درموارد متعدد، به تدریج تحت تاثیر موسیقی و جو بازی، گرایشات و تمایلاتش دگرگون شده و در مسیر انحطاط فکری قرار گیرد. لازم به ذکر است که بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، «گیتار هیرو» را در دسته بازی‌های ممنوع برای تمامی رده‌های سنی قرار داده است.
گیتار هیرو لایو «guitar hero live» سری جدید این بازی است که با سبک خاص خود، طرفداران خود را چند برابر کرده است.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top