جای خالی امام در سینما - به بهانه سالگرد ارتحال امام خمینی (سلام الله علیه) - رسانه انقلاب

جای خالی امام در سینما

چرا سینما تصویری روشن و دقیق از امام خمینی (ره) ارائه نداده است؟

جای خالی امام در سینما- به بهانه سالگرد ارتحال امام خمینی (سلام الله علیه)

رسانه انقلاب: وقتی نگاهی به تاریخ می‌اندازیم، رهبران سیاسی متعددی را می‌بینیم که موجب جریان‌سازی‌هایی در کشور یا منطقه خود شده‌اند. از «چه‌گوارا»، «نلسون ماندلا» و «مارگارت تاچر» گرفته تا «مهاتما گاندی» و «‌آبراهام لینکلن» و ‌«آنگ سان سوچی‌» و… . این رهبران با توجه به عملکردشان، طرفداران و مخالفانی داشتند؛ اما این امر موجب نشد تا سینما خود را از معرفی این شخصیت‌ها معاف بداند. شخصیت‌هایی که شاید هیچ ارتباطی با سینما نداشتند؛ اما سینما به خاطر تعهدی که داشت وارد عرصه شد و فیلم‌های متعددی را در خصوص این افراد ساخت. از چندین فیلمی که در خصوص «لینکلن» در سال‌های دور و نزدیک ساخته شده گرفته تا فیلم‌های چند قسمتی «چه‌گوارا» و فیلم‌های بالیوودی در خصوص «مهاتما گاندی» و … .
اما امام خمینی (رحمت الله علیه) رهبر انقلاب اسلامی که به گفته بسیاری از جامعه شناسان و سیاستمداران، یکی از بزرگان پنجاه سال اخیر جهان بود، حضوری بسیار کم رنگ در سینمای ما یا بهتر بگوییم، هیچ حضوری شایسته‌ای در سینمای ایران نداشتند. این در حالی است که سینمای ایران حیات خود را بعد از انقلاب مدیون امام بود. چرا که در اوائل پیروزی انقلاب، مردم انقلابی سعی می‌کردند تمامی مظاهر غربزدگی جامعه از جمله خانه‌های فساد، مشروب‌فروشی‌ها و سینما‌ها را از بین ببرند؛ اما امام خمینی(رحمت الله علیه) در مقابل تخریب سینما‌ها ایستادند. مهمترین موضع‌گیری امام درباره سینما، جمله معروف «ما با سینما مخالف نیستیم، ما با مرکز فحشا مخالفیم» (صحیفه امام، ج‏۶، ص: ۱۵) است و شاید مهمترین دلیلی که امروزه ما هنر سینما را در کشورمان داریم همان یک جمله معروف اول باشد.
این تنها موضع‌گیری امام در خصوص سینما نبود و دفعات متعددی از تمجید نسبت به فیلم «گاو» و حواشی فیلم «الرساله» و اتفاقات نماز جمعه و صدا و سیما گرفته تا دیدارهای متعددی که با سینماگران و هنرمندان داشتند، خود دلیلی است بر مدعا که امام دِین بزرگی بر گردن سینماگران دارد.
با همه این حرفها، سینما هنوز نتوانسته تصویری درست از زندگی، مبارزات و افکار بلند امام خمینی را به نمایش بگذارد. با آنکه ساخت فیلم‌های بیوگرافیک از جمله پرطرفدار‌ترین ژانر‌های سینمایی به شمار می‌روند و هر ساله شاهد فیلم‌هایی در این خصوص هستیم؛ اما ما در مورد شخصیت بنیانگذار انقلاب کار خاص و چشم‌گیری انجام نداده‌ایم.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top