توجیه نامه جشنواره فجر ۳۵ - رسانه انقلاب

توجیه نامه جشنواره فجر ۳۵

معرفی کتاب «نگرشی منظومه ای و دیالکتیکی به سینما در دفاع از سینمای اجتماعی ایران»

عماد افروغ سینما

کتاب «نگرشی منظومه‌ای و دیالکتیکی به سینما؛ در دفاع سینمای اجتماعی ایران» با مشارکت شورای فرهنگ عمومی کشور، از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.
این کتاب به طور عمده مجموعه گفتگوهایی است که جناب آقای دکتر عماد افروغ در مورد هنر و به طور خاص سینما انجام داده است و به چاپ رسیده است. حضور ایشان در هیات انتخاب سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در سال ۹۵ موجب شد تا فرصتی باشد که در قالب گفتگوهایی لایه های زیرین و مکتوم اندیشه ایشان در خصوص سینمای اجتماعی آشکار گردد.
کتاب «نگرش منظومه ای و دیالکتیکی به سینما» با اتکای به ظرفیت عظیم حکمت صدرایی و با فعال ساختن وجوه انضمامی آن توسط یک «نوصدرایی» اندیش، به نام خرد و عقلانیت و اندیشه به خوبی توانسته است که این امر را تبیین نماید. وی با تکیه بر فلسفه صدرایی مبتنی بر ناثنویت گرایی کل گرای توحیدی تلاش نموده تا هنر و سینما را در دوران ثنویت اندیشی و بروز دو تایی های نفس/بدن، بود/ نمود، حکمت نظری/ حکمت عملی، نظریه/ عمل، عقل/عشق، علم/دین، دنیا/ آخرت و دیگر دوتایی های برشمرده در مقدمه بازاندیشی نماید.
مقدمه و بخش نخست کتاب شامل پنج بخش که به عنوان «پیش از جشنواره» نام گذاری شده، بیشتر وجوه فلسفی و اندیشه ای هنر و سینما را واکاویده است. اما حضور دکتر عماد افروغ در هیات انتخاب فیلم دوره سی و پنجم جشنواره فجر، و مشاهده قریب به یکصد فیلم، تبلور انضمامی اندیشه را در یادداشت ها و گفت و گوهایش نمایان ساخته و بخش «بعد از جشنواره» با نه بخش را شکل داده است. پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توانسته است که در اواسط همین ماه این کتاب را در ۲۸۵ و در دفاع از سینمای اجتماعی روانه بازار نماید.
اما باید گفت در نهایت کتاب «نگرش منظومه ای و دیالکتیکی به سینما» توجیه نامه ای است که با هزینه سازمانی دولتی به زبان جامعه شناسی منتشر شده تا دفاعی تمام قد از سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر بکند. جشنواره ای که به گفته اکثر کارشناسان و منتقدان سینمایی یکی از ضعیف ترین و سخیف ترین جشنواره های تاریخ فجر بود.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top