تصویر ماندگار معماری اسلامی در خاطره ها - رسانه انقلاب

تصویر ماندگار معماری اسلامی در خاطره ها

برگزاری سومین همایش هنراسلامی با نام «تصویر ماندگار»

برگزاری سومین همایش هنراسلامی با نام «تصویر ماندگار»

رسانه انقلاب: سومین همایش هنراسلامی با نام «تصویر ماندگار» با حضور اساتید برجسته رشته هنر با ارائه مقالات برتر این حوزه دوشنبه یکم خرداد ساعت ۸ تا ۱۶ در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود. در این نشست بیشتر نظر به هنر معماری و تجسمی و خطاطی می باشد.
معماری که از عناصر اصلی هویت سازی شهر اسلامی است، در شهر های ایران اسلامی تقریبا کاملا محجور است. معماری مدرن و بی هویت متجدد در بالاشهر نمایانگر است و در میانه نیز خبری از یک معماری یکپارچه اسلامی نیست. اینها در حالی است که رهبرانقلاب درباره معماری اسلامی شهرها بارها تذکر داده اند.
نه تنها معماری اسلامی باتوجه به سنت زیبای مقرنس کاری و استفاده از رنگ های آبی و فیروزه ای و دیگر مختصات خود وجود ندارد بلکه یک معماری بی هویت و لجام گسیخته در اکثر شهرهای کشور دیده می شود. این درحالی است که در بسیاری از شهر های کشورهای غربی یک معماری مدرن ولی یک دست و یکپارچه دیده می شود.
فراموشی سنت معماری اسلامی در شهرها در شهرهای سنتی مانند اصفهان و قزوین و تبریز سال هاست از بهترین راه های جذب توریست بوده و به شهر ماهیت و رنگ و روی اسلامی و دینی می دهد و جان را تازه می کند.
ناگفته نماند در تهران نیز در محدوده بازار نیز معماری قدیمی و سنتی و اسلامی و دینی دیده می شود و خود از جاذبه های توریستی تهران بزرگ است.
در زمانه ای که تعداد کثیری از مردمان تمدن غرب به دنبال سنت ها و ارزش های کهن هستند، مملکت اسلامی و سنت مدار ما نباید راه خود را به سمت پشت کردن به ظرفیت های بومی و ملی و دینی خود کند و ره به سمت غرب و ارزش های هنری آن دیار داشته باشد.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top