ترامپ مظهر بی اعتمادی ما به آمریکا - گزارشی از کنفرانس خبری جشنواره ترامپیسم - رسانه انقلاب

«ترامپ» مظهر بی اعتمادی ما به آمریکا

گزارشی از کنفرانس خبری جشنواره ترامپیسم

ترامپیسم-نشست افتتاحیه

رسانه انقلاب: نشست خبری مسابقه بین المللی کاریکاتور و کارتون «ترامپیسم» امروز صبح ۱۰ تیرماه با حضور «مسعود شجاعی طباطبایی» دبیر این مسابقه و «علی اصغر جعفری» رییس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس در حوزه هنری استان تهران برگزار شد.
در این نشست «علی‌اصغر جعفری» درباره چرایی برگزاری این مسابقه گفت: ما این روزها در هفته معرفی حقوق بشر آمریکایی قرار داریم و در این مدت و طی سال‌های گذشته حوادث متعددی در کشور ما رخ داده است که دست‌های آمریکا در آن کاملا مشهود است. امروز هم شاهد رفتارهای کج و خلاف انسانیت آمریکایی ها هستیم؛ اما عامل اصلی که باعث شد بانی برگزاری این مسابقه باشیم فرمایش مقام معظم رهبری است که فرمودند «ما از این آقایی که جدید آمده (ترامپ) تشکر می‌کنیم که چهره واقعی آمریکا را معرفی می کند».
رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس بیان کرد: رفتارها و منش «ترامپ» به گونه‌ای است که مبانی اعتقادی ما مبنی بر بی‌اعتمادی به آمریکایی‌ها را به وضوح نشان می‌دهد. ما هم بر آن شدیم تا از ظرفیت هنر برای این مهم سود ببریم و هنرمندان دنیا را نیز به مشارکت بطلبیم، یکی از رشته‌هایی که زبان مشترک و قابل فهمی است، کاریکاتور و کارتون است.
«جعفری» در ادامه سخنان خود گفت: در گام اول ما یک نمایشگاه منتخبی از ۳۰ اثر در همین زمینه را گردآوری و کتاب آن را منتشر کردیم. در گام دوم این مسابقه را بین‌المللی کردیم که خوشبختانه شاهد استقبال فوق العاده‌ای بودیم به طوری که ۱۶۰۰ اثر از هنرمندان ۷۵ کشور دنیا به دستمان رسید که برای ما یک رکورد محسوب می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به این نکته که چه چیز سبب شد تصمیم بگیریم موضوع «ترامپ» را مرور کنیم، اظهار کرد: جدا از ویژگی‌های فردی که این فرد دارد و دنیا را با چالشی جدی مواجه کرده است و مدام به دنیا تنش وارد می‌کند، به طور مشخص با «جمهوری اسلامی ایران» و جهان اسلام رفتاری غیر متعارف را پیش کشیده است. حتی به شکل علنی بیان می‌کند به فکر تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران است و می‌خواهند به خیال خودشان این کار را از طریق مولفه‌های جنگ نرم پیش ببرند.
در ادامه نشست «سیدمسعود شجاعی طباطبایی» نیز گفت: شروع فراخوان ما از ابتدای سال جاری مطرح شد و ابتدا در تمام سایت‌های کارتون ایران و سپس دنیا این فراخوان اعلام شد و با وجود اینکه یک ماه و نیم فرصت ارسال اثر بود با چنین استقبالی مواجه شدیم.
وی ادامه داد: این مسابقه با پیشنهاد سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس به سرانجام رسید و در ادامه مشارکت و همراهی انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس، حوزه هنری و سازمان زیباسازی را نیز داشتیم. موضوع ما هم این است که «ترامپ» را به عنواد نمادی از سرمایه‌داری و سلطه‌گری آمریکا در نظر گرفتیم؛ سلطه‌ای که خیلی اندیشمندان آن را با نازیسم مقایسه می‌کنند. برای همین یکی از موضوعات فراخوان ما نژادپرستی بود که ترامپ بسیار طرفدار آن است و موضوع دیگر هم اسلام هراسی و ایران هراسی بود. بیشترین آثار این مسابقه از ایران با ۱۴۸ اثر، برزیل با ۵۹ اثر، اندونزی با ۳۴ و ترکیه با ۳۰ اثر به دستمان رسید. کشورهای اروپایی مانند بلژیک و هلند نیز حضور پر رنگی داشتند. از کشور آمریکا ۴ کاریکاتوریست برجسته در این مسابقه شرکت کردند که از دو نفر از آنها در روز اختتامیه تقدیر می شود.
«شجاعی طباطبایی» با بیان اینکه استقبال هنرمندان خارجی نشان می‌دهد، آنها استدلال و منطق ما در قبال آمریکا را پذیرفته‌اند، گفت: کارها را ۲ داور خارجی از بلژیک و برزیل و ۳ داور ایرانی شامل حبیب الله صادقی، محمدرضا دوست محمدی و محمود آزادنیا داوری کردند. ۱۲ تیرماه نیز اختتامیه این جشنواره در حوزه هنری برگزار و به برگزیدگان جوایز اهدا می‌شود.
به گفته «استاد شجاعی طباطبایی» هم اکنون ۳۵۰ سازه تبلیغاتی سطح شهر شامل بیلبورد و عرشه پل‌ها در اختیار این مسابقه است و آثار روی آنها به نمایش درآمده‌اند، ضمن اینکه با همکاری حوزه هنری گزیده آثار در ۳۲ استان به نمایش در می‌آید. همچنین نمایشگاهی نیز در فضای مجازی برپا شده است که تا کنون بیش از سه میلیون بازدید کننده داشته است و پس از اختتامیه و در طول سال ۱۱ کشور از جمله کلمبیا، مکزیک، برزیل، ترکیه، اندونزی، مراکش، سوریه، بلژیک و هلند نیز میزبان گزیده آثار این نمایشگاه هستند.

هم چنین بخوانید:

چهره واقعی مدعیان حقوق بشر

دغدغه‌ای جهانی در غالب کارتون و کاریکاتور

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top