تئاتر مردمی در مقابل تئاتر حرفه‌ای قرار ندارد - رسانه انقلاب

تئاتر مردمی در مقابل تئاتر حرفه‌ای قرار ندارد

گزارشی از نشست مسئولین واحد نمایش مراکز استانی حوزه هنری

جشنواره تئاتر مردمی گزارشی از نشست مسئولین واحد نمایش مراکز استانی حوزه هنری

رسانه انقلاب: نشست مسئولین واحد نمایش مراکز استانی حوزه هنری روز گذشته (۳۰ اردیبهشت) با حضور کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، برگزار شد. در این نشست کوروش زارعی سال گذشته را، سال پر بار و برکتی برای تئاتر حوزه هنری در مرکز و استان‌ها خواند و این مهم را نتیجه تلاش مضاعف افرادی دانست که قلبشان برای تئاتر می‌تپد.
وی همچنین به افتتاح دفاتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد اشاره کرد و‌ بر فعالیت گسترده‌ دفاتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد تاکید کرد، که تا کنون در ۱۷ استان، افتتاح و راه‌اندازی شده و در باقی استان‌ها نیز به زودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
زارعی هم چنین راه‌اندازی فرمایشی دفاتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد را مقصود ندانست، بلکه هدف را جذب و تربیت نیروهای مسجدی با تفکرات مسجدی تعریف کرد تا بتوان به واسطه آن هنر نمایش را در بطن جامعه و دل مردم گسترش داد. این هدفی است که تئاتر حرفه‌ای نتوانسته به آن دست پیدا کند و حتی اساتید دانشگاهی نیز از گلایه‌مند هستند که چرا تئاتر با بخش وسیعی از جامعه ارتباط ندارد.
زارعی هم چنین اجرای مستمر تئاتر در مساجد با توجه به دغدغه‌های امروز مردم، هدف اصلی معرفی کرد؛ بدین معنا که صرفا اجرای تئاتر با مضامین مذهبی مورد نظر نیست بلکه موضوعات اجتماعی در قالب اجراهای مفرح، جذاب و حتی طنز که بتواند جذب مخاطب کند، از رویکردهای اصلی حوزه هنری در این بخش است.
این کارگردان تئاتر همچنین اعلام کرد که‌ تئاتر مردمی بچه‌های مسجد هرساله جشنواره‌ای مختص خود خواهد داشت اما هنرمندان به هیچ عنوان نباید فعالیت‌های خود را منوط و منحصر به حضور در جشنواره کنند. جشنواره، ویترینی برای این جریان است اما خود جریان اصلی تئاتر مردمی باید بسیار خروشان و گسترده‌تر از آنچه در جشنواره دیده می‌شود در بطن جامعه، روند پویا داشته باشد.
زارعی همچنین تاکید کرد که تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، تئاتر حرفه‌ای نیست. تئاتر مردمی در کنار تئاتر حرفه‌ای فعالیت‌های خود را خواهد داشت؛ به هیچ عنوان نیز نمی‌خواهد مقابل تئاتر حرفه‌ای باشد. تئاتر مردمی بچه‌های مسجد از دل مردم و برای مردم خواهد بود و از این رو باید در جذب استعدادهای جوان مسجدی و آموزش ایشان، همت ویژه داشته باشد. اینکه در آینده این نیرو‌ها با تفکر مسجدی وارد تئاتر حرفه‌ای شوند از اهداف بلندمدت است. نیروهای جوان وقتی آموزش ببینند آنگاه خودشان با تفکر مسجدی راه خود را در تئاتر حرفه‌ای پیدا خواهند کرد ولی به هیچ عنوان قصد نیست که از نیروهای حرفه‌ای برای فعالیت در تئاتر مردمی بچه‌های مسجد استفاده شود.
در ادامه آقای امیرحسین شفیعی مدیر دفتر تئاتر خیابانی مرکز هنرهای نمایش حوزه هنری با بیان برگزاری همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد تاکید کردند که در این همایش از همه ظرفیت‌های هنرمندان استان‌ها استفاده می‌شود و گروه‌های مختلفی در این همایش در بیش از ۱۲ استان به اجرای نمایش خواهند پرداخت.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top