بدین شعر تر شیرین- دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب با رهبرانقلاب - رسانه انقلاب

بدین شعر تر شیرین…

دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب با رهبرانقلاب

بدین شعر تر شیرین- دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب با رهبرانقلاب - رسانه انقلاب

رسانه انقلاب: دیدار رهبر معظم انقلاب با شاعران که همه ساله در نیمه ماه رمضان اتفاق می‌افتد، رویداد مبارکی است که ریشه در دوران زندگانی ایشان دارد. ایشان که در ایام جوانی همواره با شعر و شاعران محشور بوده اند، بعد از برگزیده شدن به عنوان رهبر انقلاب اسلامی و با وجود مشغله و جایگاهی که پیدا کردند، این گردهمایی را ترک نکردند. چنین توجهی که عامل اصلی آن انس رهبری با کتاب و شعر و ادبیات در طول زندگانی ایشان تا به حال بوده است، می‌تواند درس‌هایی را برای جوانان که علاقه‌مند پا گذاشتن در عرصه‌های فرهنگی و شعر و ادبیات هستند، به همراه داشته باشد.

اولین نکته‌ای که می‌توان آن را مورد توجه قرار داد، همراه بودن با کتاب و شعر به عنوان یکی از شاخصه‌های اصلی سبک زندگی ایرانی-اسلامی است. به این اعتبار که شعر و شعرخوانی حتی می‌تواند محدود به عده‌ای که ذوق شعری دارند، نشود و تنها در قاموس زندگانی آن‌ها قابل تعریف نباشد، بلکه به عنوان مساله‌ای که پیوند دهنده نسل جدید با ریشه‌های قوی فرهنگی خود است، به چشم بیاید. از این رو برگزاری جلسه‌های شعر و ادبیات حتی در مدارس یا در بین نوجوانان، جوانان و کودکان صرفا به عنوان یک عمل ذوق تلقی نشود و چه بسا اهتمام بیشتری و اهداف تربیتی را بطلبد، چرا که این فعالیت نه صرف رفتار معمولی و هنرمندانه بلکه به عنوان سنتی حسنه در زندگی شخصی بالاترین فرد این نظام اسلامی جلوه‌‌گر است. این نکته در ابتدا می‍تواند اثری اجتماعی با ارزشی داشته باشد.

نکته دیگر نیز توجه به کتاب خوان بودن رهبر معظم انقلاب است، امری که در خلال خاطرات و صحبت های عمیق کارشناسی ایشان در باب ادبیات ایران و جهان و مشخص کردن خطوط فرهنگی برای مردم این مرز برای همگان مشخص گردیده است. با این وجود چرا می بایست هنوز سرانه مطالعه در کشوری که رهبر آن در جهان از حیث حشر و نشر با اهالی فرهنگ و ادب، بی مانند است به این اندازه پایین باشد؟

پاسخ به این موضوع شاید، از پس جاری نساختن این اندیشه، توسط نهادهایی که مسئولیت اصلی را در این باب به عهده داشتند و می بایست ارتباط بین نسلی جامعه ایران را از طرق اصیل پیگیری می‌کردند، نمایان شود. این مساله که در مدارس ایران یک نوجوان ایرانی حتی برای یک بار لذت نشستن و بهره بردن از یک جلسه شعر را تجربه نمی کند، بسیار غم انگیز است. پرواضح است که رهبری معظم در خلال پایداری و معرفی رسوم قدیمی و ریشه دار فرهنگ ایرانی، درس بزرگی را به جوانان می‌دهند.

شاید اگر مقدمات به وجود آمدن یک جلسه شعر و ادبیات به عنوان یک فعالیت با اهمیت در مدارس فراهم می‌آمد، اثرات خوبی در سطح کلان برقرار می شد. چنان که اکنون برخی از شکوفه های شعر ایرانی و انقلابی (که محصول تربیت های شخصی خانواده ها در چنین راهی بوده اند) را در جلسه شعرخوانی رهبری و قاموس ادبیات کشور شاهد هستیم.

همچنین بخوانید:
گنجینه خاطرات دفاع مقدس

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top