وقتی هدف حفظ منافع ملی می شود؟ - نگاهی به فیلم جدید استیون اسپیلبرگ - رسانه انقلاب

وقتی هدف حفظ منافع ملی می‌شود

نگاهی به فیلم جدید استیون اسپیلبرگ

صحنه ای از جدیدترین فیلم اسپیلبرگ-وقتی هدف منافع ملی می شود

رسانه انقلاب: «استیون اسپیلبرگ» کارگردان معروف جهان و هالیوود در جدیدترین اثر سینمایی خود به سراغ موضوعی جنجالی و کمتر پرداخته شده، خواهد رفت. او که در این فیلم از بازیگران نام آشنایی چون «تام هنکس» و «مریل استریپ» بهره برده‌است، امیدوار است که بتواند اقبال جهانی را همانند برخی از فیلم‌های قبلی خود چون «اسب جنگی»، «نجات سرباز رایان» و «فهرست شیندلر» بدست آورد.
فیلم جدید «اسپیلبرگ» با نام «اسناد» (the papers) روایتگر یکی از موضوعات جنجالی ایالات متحده آمریکا در حوزه سیاست است. در سال ۱۹۷۱ در صفحه اول روزنامه «نیویورک تایمز» مطلبی برای اولین بار توجه همگان را به خود جلب کرد، که با نام «اسناد پنتاگون» شهرت یافت. «دانیل السبرگ» نویسنده این مطلب از مجموعه اسناد اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا در خصوص جنگ آمریکا و ویتنام در بازه زمانی ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۷ پرده برداشت. اسنادی که حکایت از این مطلب داشت که دولت «جانسون» به صورت سیستماتیک و نظام‌مند در خصوص جنگ با ویتنام نه تنها به عموم مردم بلکه به کنگره دروغ گفته است. بدین صورت که مقیاس جنگ با ویتنام را به صورت غیر قانونی افزایش داده بود. «السبرگ» به دلیل افشای اسناد پنتاگون در متهم به جاسوسی شد؛ اما این اتهامات در زمان رسوایی «واتر گیت» و حضور بازرسین در کاخ سفید و کشف دخالت اعضای کاخ سفید در زمان نیکسون بر علیه السبرگ، تبرعه شد.
پیش از این دو فیلم دیگر با نام‌های «اسناد پنتاگون» به کارگردانی «راد هالکام» (Rod Holcomb) در سال ۲۰۰۳ و مستند «خطرناک‌ترین مرد آمریکا» به کارگردانی «جودیت ارلیش» در سال ۲۰۰۹ این موضوع را بررسی کرده‌اند.
حال باید دید که اسپیلبرگ در این درام تاریخی خود که با سوژه دو کارمند روزنامه «واشنگتن پست» به جدال با دولت فدرال خواهد رفت، چگونه دفاع تمام قد خود را از دولت آمریکا خواهد کرد. اسپیلبرگی که برخلاف کارگردانان ایرانی، سفارشی ساختن برایش ننگ محسوب نمی‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top