از راک منهتن «تا آن سوی سمرقند»- آلبوم عارف جعفری - رسانه انقلاب

از راک منهتن تا «آن سوی سمرقند»

انتشار آلبوم «تا آن سوی سمرقند» توسط عارف جعفری خواننده افغانستانی

انتشار آلبوم «تا آن سوی سمرقند» توسط عارف جعفری خواننده افغانستانی

رسانه انقلاب: هضم شدن خرده فرهنگ‌های خارج از مرز ایران در کشور ما به امروز و دیروز برنمی‌گردد بلکه ریشه در سال‌های قبل از انقلاب دارد و با ورود سبک موسیقی‌های پاپ و راک آرام آرام شیوه جدیدی از موسیقی وارد فرهنگ ایران زمین شد.
البته ورود فرهنگ‌های خارج از ایران فقط به غرب منتهی نمی‌شود بلکه از شرق و ملل و فرهنگ شرقی نیز موسیقی و سبک‌های موسیقایی نیز وارد شده است، البته پوشش دهی آنان نسبت به غرب و خرده‌فرهنگ‌های غربی بسیار ضعیف‌تر است ولی عمیق و ریشه‌دوانی آن با فرهنگ و سنت ایرانی و اسلامی بیشتر.
آلبوم «هفت سین» محمد اصفهانی که در بردارنده قصاید و غزل‌هایی با سبک موسیقایی تاجیک و افغانستانی است یکی از درخشان‌ترین آلبوم‌هایی است که ادای دینی به ساز و آواز و شعر فارسی زبانان دیگر کشورهای دوست و همسایه است.
این بار اما یک خواننده افغان خود با ساز و شعر افغانستانی آن هم با ضبط آثار خود در ایران آغازگر دوباره راهی شده که علاقمندان کاروان شعر و موسیقی را جذب خود کرده است. عارف جعفری با آلبومی با نام زیبای «تا آن سوی سمرقند» مدهای مشترک موسیقی ایران و افغانستان را اجرا کرده است.
شعرایی مانند سعید بیابانکی، قنبر علی تابش و عبدالکریم جعفری از شاعران ایرانی این آلبوم هستند و موسیقی این کار به صورت مشترک و دوطرفه ساخته شده است که نشان از همدلی این دو فرهنگ نزدیک و دوست از دوران کهن می‌باشد.
این آلبوم دارای ۱۲ قطعه با نام‌های «تا آن سوی سمرقند»، «پاورچین»، «تبسم»، «نامه»، «انتظار»، «چراغ غم»، «پرواز»، «قسم»، «بار آخر»، «بی‌نصیب»، «زیر باران» و «آرزو» است.
شاید افزایش این آثار منجر به همدلی و همکاری بیشتر فرهنگ‌های صمیمی و نزدیک تایجک و افغان و ترک شود و در مقابل تسلط روزافزون فرهنگ مزمهل غربی نسبت به جوانان ما خصوصا نسل جدید حرکت جدیدی تلقی شود.

 

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

Top