از امید تا ابسورد - نگاهی به معرفی سینمای ایران به عنوان شاخص سینمای ابسورد - رسانه انقلاب

از امید تا ابسورد

معرفی سینمای ایران به عنوان شاخص سینمای ابسورد

نویسنده: علی کرمی
مانی حقیقی- سینمای ابسورد - از امید تا ابسورد

رسانه انقلاب: امروزه جشنواره‌های متعددی در سطح جهان در حال برگزاری است که هر کدام موضوعات مختلفی را مورد توجه قرار می‌دهند. یکی از این جشنواره‌ها که هر ساله اخبار متعددی را از آن خود می‌کند، «جشنواره فیلم مادرید» است. این جشنواره از قدیمی‌ترین جشنواره‌های فیلم است که هر ساله برنامه‌های متعددی در بخش‌های فیلم بلند، کوتاه و مستند دارد. در این جشنواره علاوه بر پخش فیلم، نشست‌هایی نیز با هدف بررسی سینمای کشورهای مختلف برگزار می‌شود.
در این دوره از «جشنواره فیلم مادرید»، بررسی سینمای ایران موضوع یکی از نشست‌ها است و آنها با بررسی موشکافانه خود «سینمای ابسورد» را وجه متفاوت و قابل توجه این سینما ارزیابی کرده‌اند و با هدف بررسی ابعاد مختلف این یافته، مراسم بزرگداشتی برای «مانی حقیقی» به عنوان یکی از فیلمسازان تاثیرگذار این گونه تدارک دیده‌اند. این درحالی است که تا پیش از این جشنواره های خارجی تمایل بسیاری به فیلمهای اجتماعی با نگاه انتقادی داشتند.
برای درک عمق داستان لازم به ذکر است که ابسورد (absurd) به معنای بیهوده و مهمل است و شکل گیری آن حاصل سرخوردگی‌های اجتماعی و شکست‌های سیاسی و نظامی یک جامعه است. در واقع هنرمند ابسورد با ساخت آثار ابسورد خویش، نوعی غم‌نامه، وصیت‌نامه و سند خودکشی خودش را با دیگران در میان گذاشته و آنها را با خود سهیم می‌کند.
از مولفه‌های هنر ابسورد می‌توان به ناامیدی و یأس، انجام کارهای تکراری و بی‌مفهوم، کمدی و تراژدی توأمان، دیالوگ‌های پر از کلمات بیهوده، القای پوچی، بی‌هدفی، بن‌بست، تعارض و تناقض، تمسخر همه چیز، خار و خفیف شدن نیروی اراده، ابهام در ارتباط اجزا، عدم وجود قهرمان، بی‌خیالی، بی‌قیدی و بددهانی و ساده‌لوح بودن اشاره کرد.
حال سوال اینجاست که آیا این اتفاق برای «سینمای جمهوری اسلامی ایران» که به عنوان سردمدار سینمای جهان اسلام شناخته می‌شود، اتفاق خوش‌آیندی است؟
سینمایی که قرار بود منادی «امید و تدبیر» ایرانیان در سطح جهان باشد، به لطف تدبیر مسئولین و دست اندرکاران به عنوان سینمای «یأس و پوچی» در جهان معرفی می‌شود.

هم چنین بخوانید:
رفتن یا نرفتن؛ مسئله این است

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top