این بار باد بر پرچم زادبوم می‌وزد؟- در ادامه اقدامات سازمان سینمایی در پی نامه وزیر- رسانه انقلاب

این بار باد بر پرچم «زادبوم» می‌وزد

ادامه سونامی رفع توقیف فیلم ها توسط سازمان سینمایی در پی نامه وزیر

زادبوم فیلم توقیف شده ابوالحسن داودی-باد به پرچم زادبوم خواهد وزید

اخبار سینما: در ادامه سونامی رفع توقیف، فیلم‌های ممنوعه سال‌های گذشته، خبرها حاکی از آن است که قرعه بعدی به نام فیلم «زادبوم» ساخته «ابوالحسن داودی» افتاده است. «زادبوم» یک بار در خرداد ‍۱۳۹۰ به نقل از معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد آن سال آقای «جواد شمقدری» مجوز نمایش را دریافت کرده بود؛ اما هیچ گاه رنگ اکران را به خود ندید.
«زادبوم» در بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر (۱۳۸۷) نامزد کسب سیمرغ بلورین بهترین فیلم بود و در نهایت سیمرغ بلورین فیلم برگزیده تماشاگران و سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را کسب کرد. طرح نخستین «زادبوم» درباره لاک‌پشت‌هایی است که وقتی سر از تخم درمی‌آورند، راه اقیانوس را در پیش می‌گیرند و می‌روند؛ اما پس از بلوغ در سی سالگی، برای تخم‌گذاری به زادگاهشان باز می‌گردند.
بازخوردهای آن سالها در خصوص فیلم زادبوم بسیار متفاوت بود، عده‌ای بسیار مصرانه معتقد بودند که «زادبوم حرفش این است که سیاستمدار ایرانی خوب، سیاستمدار پشیمان است؛ یک رجل سیاسی پس از پشیمانی از انقلابی‌گری که در نهایت به قدرت طلبی ختم شد با همکاری همان افرادی که به دلیل کارهایش از کشور گریخته بودند مهاجران زمینه را برای بازگشت ایرانیانی که ۳۰ سال پیش از کشور فرار کردند فراهم می‌کند». این گروه سابقه کاری کارگردان را که شامل ساخت فیلم‌های سیاسی تند و تیز مانند «نان، عشق، موتور ۱۰۰۰» بود، دلیلی دیگر بر مدعای خود می‌دانستند.
عده‌ای دیگر همانند مسئولین حوزه هنری که خود از تهیه کنندگان و حامیان این فیلم بودند، معتقد هستند که «دغدغه ساخت این فیلم وجود ایرانیانی بود که پراکنده و در گوشه و کنار دنیا زندگی ‌می‌کنند و با این که بسیاری از آنها چهره‌های موفقی در محل زندگی خود هستند؛ اما نمی‌شود ارتباطی میان آنها و سرزمینشان به‌وجود آورد». بر این اساس آنها معتقدند که این فیلم موجبات تقویت جبهه ملی را فراهم می‌آورد.

 

هم چنین بخوانید:

تو رای بده، رها شدنت با من

آیا فرهنگ قربانی سیاست می شود؟

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top