اجرای دوباره «نمایش شاخ نبات» و ناجی گری قوه قضائیه - رسانه انقلاب

اجرای دوباره «شاخ نبات» و ناجی گری قوه قضائیه

«نمایش شاخ نبات» به کارگردانی مهدی شمسایی برای سومین بار در تالار وحدت منتشر شد

نمایش شاخ نبات

رسانه انقلاب: چند روز پیش خبر اجرای «نمایش شاخ نبات» به کارگردانی مهدی شمسایی برای سومین بار در تالار وحدت منتشر شد.
نمایشی که اجرای اول خود را سال ۸۹ تجربه کرد و دومین اجرای آن با عدم استقبال مخاطبان در سال ۹۳ روی صحنه رفت، البته دور دوم اجرای این اثر با حاشیه های عجیبی نیز همراه بود، «نمایش شاخ نبات» یک روز مانده به پایان اجراهایش توقیف شد.
نمایش «شاخ نبات» به کارگردانی مهدی شمسایی ۳۰ مهرماه طبق آنچه مسئولان اداره کل هنرهای نمایشی به رسانه‌ها اعلام کردند براساس حکم قوه قضائیه و تنها پس از پشت سر گذاشتن ۱۷ اجرا توقیف شد. شمسایی در گفت و گو با ایلنا گفت:«آن زمان مرکز هنرهای نمایشی به ما اعلام کرد این نمایش ازسوی قوه قضاییه توقیف شد. حالا معلوم شده این نمایش به دلیل کاملا نامعلومی از طرف مدیر سابق هنرهای نمایشی و به شکل کاملا غیرقانونی توقیف شده است؛ بنابراین معتقدم مدیران وقت مرکز و بنیاد رودکی مستقیما مسئول این عمل متخلفانه هستند و باید در مراجع قضایی پاسخگوی تبعات این توقیف و تمام خسارت‌های مادی و معنوی وارد شده به گروه باشند.
وی در ادامه گفته بود:«اداره نظارت و ارزشیابی بدون هرگونه ابلاغیه‌ و از زبان مدیریت وقت مرکز به من اعلام کرد نمایش توسط قوه قضاییه توقیف شده که در واقع مشخص شد چنین نبوده است. در حالی که طبق قانون هیچ مجوز نمایشی بدون حکم قضایی قابل لغو نیست. همچنین هیچ نمایشی بدون حکم قضایی توقیف نمی‌شود اما چنین اتفاقی توسط مدیران اداره کل هنرهای نمایشی رقم خورد و آقایان نه حکم داشتند و نه جسارت اینکه ابلاغیه‌ای برای من صادر کنند.»
متاسفانه هیچگاه معمای توقیف ساختگی نمایش نه چندان موفق «شاخ نبات» مشخص نشد، اما این مسئله نشان گر بخشی از اقدامات خودساخته معاونت هنری در راستای متشنج بودن فضای کاری هنری و ناجی گری ساختگی این معاونت برای هنرمندان بود و حالا پس از شکایت کارگردان «شاخ نبات» از مرکز هنرهای نمایشی به واقع قوه قضائیه حق هنرمند را گرفت، اما ماجرا در رسانه های زنجیره جلوه ای وارونه دارد.

 

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top